Historyczna stolica Wielkopolski, czyli Kalisz

Kalisz to drugie co do wielkości miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim. Usytuowane w środkowo-zachodniej Polsce, funkcjonuje na prawach miejskich od XIII wieku. Jednak pierwsze wzmianki o osadnictwie na tym terenie sięgają już IX wieku. Dzięki tak dalekim korzeniom posiada dużą liczbę zabytków i innych, w tym nowoczesnych atrakcji turystycznych. Miasto uległo znacznym zniszczeniom podczas I wojny światowej (najbardziej zniszczone miasto w całej Europie) i większość obiektów musiała zostać odbudowana lub znacznie naprawiona. Zabytki, które można dziś podziwiać to: ratusz będący siedziba Prezydenta Miasta oraz Urzędu Miejskiego, cerkiew prawosławna pw. św. Piotra i Pawła, Katedra Kaliska, fragmenty murów miejskich, Bazylika Wniebowzięcia NMP, most kamienny, a także inne liczne kościoły, klasztory, cmentarze oraz gmachy użyteczności publicznej.

W Kaliszu prężnie działają instytucje kulturalne, między innymi muzea. Jest ich w mieście siedem, a każde z nich posiada ciekawe wystawy stałe i czasowe. W swoje progi zapraszają również Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego – Duża Scena i Scena kameralna, a także filharmonia kaliska i sala koncertowa filharmonii kaliskiej. Będąc w temacie muzyki, nie można nie wspomnieć o festiwalach, mających miejsce w Kaliszu. Należą do nich cyklicznie odbywające się imprezy, takie jak: Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Multi Art Festival czy Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA. Natrafić można również na Kaliski Festiwal Smaków, odbywający się w Parku Miejskim.

W Kaliszu warto spędzić aktywnie czas np., w aquaparku czy na spływie kajakowym. Na oficjalnej stronie miasta znajdują się rozpisane szlaki turystyczne, z których z pewnością warto skorzystać. Do wyboru są trzy trasy piesze, w tym jedna z zagadkami i skarbem, a także rowerowa. Na stronie znajduje się również zakładka bazy noclegowej. Można w niej znaleźć rozmaite obiekty, w których warto spędzić nocleg. Niewątpliwie wszelkie przydatne informacje znajdują się również na innych stronach czy forach i blogach. By na nie natrafić, wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową hasło 'noclegi Kalisz'. Do dyspozycji odwiedzających to miasto są między innymi hotele, motele, apartamenty, wille, zajazdy czy prywatne kwatery. Datę swoich odwiedzin w Kaliszu warto dostosować do jednej z odbywających się w mieście imprez, ale należy wtedy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsca do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>