Kłodzko – miasto pełne historii i niezwykłych miejsc

U podnóża Sudetów (więcej: wikipedia.org) znajduje się wiele miejscowości godnych miana turystycznej perełki. Kłodzko, najstarsze miasto Kotliny Kłodzkiej, dziś stanowi zarówno punkt wypadowy, jak i cel wycieczek. Pozwala cieszyć się piękną przyrodą oraz podziwiać imponujące obiekty stworzone przez człowieka.

Nie sposób wskazać jednoznacznie, kiedy w roku przypada najlepszy czas na przyjazd do Kłodzka. Każda pora ma swój niepowtarzalny urok, a baza noclegowa (noclegi Kłodzko : meteor-turystyka.pl) oraz turystyczne obiekty dostępne są przez okrągły rok. Zimą amatorzy białego szaleństwa i kuracjusze uzdrowisk z mineralnymi źródłami mogą skorzystać z okazji i zwiedzić to miasto, nim wyruszą dalej albo zatrzymać się właśnie w sercu kotliny. Góra Forteczna, na której wznosi się kompleks bastionów oraz otaczające Kłodzko szczyty prezentują się wspaniale w zieleni, ale także jesienią, kiedy drzewa przybierają złociste barwy. Latem natomiast odbywają się duże rekonstrukcje historyczne, które stanowią niezapomniany widok – jakikolwiek czas wybierzemy, i tak pewnie zapragniemy tu wrócić.

Nad panoramą Kłodzka, którego najstarsze ulice i budynki posadowione są w obniżeniu terenu, w dolinie Nysy Kłodzkiej, pomiędzy górami, dominuje słynna twierdza. Wybudowana w miejscu wcześniejszego grodu i zamku w XVII wieku, przez Fryderyka II, króla Prus, do których wówczas należały te ziemie, później twierdza była oblężona i zdobyta przez wojska napoleońskie w 1807 roku. W czasach kolejnych powstań i wojen wykorzystywana była jako więzienie i obóz jeniecki. Dzisiaj to wspaniała atrakcja turystyczna, której przewodnicy w zanadrzu mają wiele ciekawych opowieści.

Niepowtarzalne są podziemne trasy, jakie można zobaczyć. Jedna z nich znajduje się w obrębie twierdzy, druga natomiast od ulicami starówki, utworzona przez sieć połączonych piwnic, przebiegająca nierzadko w górę lub dół schodami, pozwalająca poczuć niezwykłą atmosferę i poznać historię miasta i życie jego mieszkańców. Bardziej tradycyjnie już zwiedzić możemy Muzeum Ziemi Kłodzkiej, urządzone w dawnym konwikcie jezuickim – także z dostępnym fragmentem podziemi! – czy też zabytkowe kościoły, strome uliczki z renesansową i barokową zabudową, najstarszy w Polsce gotycki most. Spacerując starówką natrafimy na wiele urokliwych zaułków i malowniczych widoków.

Warto wybrać się także nieco dalej niż oferujące wszystkie te ciekawe miejsce, restauracje, kawiarnie i obiekty oferujące noclegi, wybrać się na zwiedzanie innych miejscowości w niedalekiej okolicy, z których większość tu piękne uzdrowiska, bądź też na spotkanie z dziką przyrodą na górskich szlakach, w jaskiniach, dolinach i lasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>