Na wojskowym mazurskim szlaku

Mazury to nie tylko piękne zamki, jeziora i kościoły. Słyną one także z licznych obiektów militarnych, interesujących nie tylko dla miłośników historii i tematyki wojennej. Wiele osób udaje się do Gierłoży, aby zwiedzić dawną kwaterę główną Hitlera, czyli Wilczy Szaniec. W czasach drugiej wojny światowej powstało tu małe miasto, które zajmowało prawie 30 ha i składało się z 80 schronów oraz 100 baraków. Mieszkało tu około 2 tysięcy osób.

Pod koniec wojny schrony były wysadzane przez Niemców, ale tak potężnych budowli nie udało się całkowicie zniszczyć. Często następowały tylko przesunięcia i uszkodzenia. Ogromne wrażenie robią monstrualne schrony ze ścianami o grubości 8 m. Znajdowała się tu także elektrownia, sauna, herbaciarnia, lotnisko itp. Kwatera Hitlera została świetnie zamaskowana za pomocą sztucznych drzew, trawy, siatek maskujących. Zbudowano także podziemne tunele. Co ciekawe właśnie tutaj odbył się nieudany zamach na Hitlera, którego dokonał Claus von Stauffenberg. Do wielu budynków można wejść, dla turystów wyznaczono zresztą kilka tras, po których można wędrować z przewodnikiem. Istnieje także możliwość zwiedzania części tego obszaru w wojskowym samochodzie.

Drugą niezwykle ciekawą miejscowością są Mamerki, obecnie wyludniona osada. W czasach II wojny światowej wybudowano tu Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych, w której mieściło się 30 schronów, a największe z nich mają ściany o grubości 7 metrów. Istotne jest to, że wojsko nie zdążyło wysadzić tych budynków, a więc większość z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. W schronach Centrum Dowodzenia i Łączności utworzono Muzeum II Wojny Światowej, które zawiera odtworzone wyposażenie pomieszczeń, mundury oraz replikę fragmentu Bursztynowej Komnaty. Cały czas trwają zresztą jej poszukiwania na tym terenie. Oprócz tego dla turystów udostępniony jest podziemny tunel i Muzeum Kanału Mazurskiego z rekonstrukcją słynnej łodzi podwodnej U-Boot. Znajduje się tam także Muzeum Tajnej Broni III Rzeszy z owianym legendą pojazdem latającym. Atrakcją jest także ruchoma wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną mazurską przyrodę.

W pobliżu tych miejscowości istnieje dość duża baza noclegowa, która jest idealnym punktem wypadowym na całe Mazury. Warto wiedzieć, że możliwości noclegowych można szukać w bardzo wielu kwaterach, ale warto rezerwować je ze sporym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>