Nadbałtyckie perły – Niechorze

Niechorze to znany już w XIX wieku nadbałtycki kurort, który nawet w latach dwudziestolecia międzywojennego bił wszelkie rekordy popularności i gromadził nie tylko niemieckich turystów, ale i polską "śmietankę towarzyską". Wieś jest położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal. Prócz położenia nad Bałtykiem, wieś ma jeszcze jedną wodną niespodziankę – jest tutaj Jezioro Liwia Łuża, na obszarze którego w 1959 roku został stworzony Rezerwat Przyrody Jezioro Liwia Łuża, będący ostoją przede wszystkim dla ptaków zagrożonych wyginięciem. Na jeziorze znajdują się szuwary i liczne wyspy trzcinowe, dlatego też okolica jest rajem dla obserwatorów ptaków.

Dawne lata świetności Niechorza

Niechorze było standardowo, jak i inne osady nad Morzem Bałtyckim, wsią rybacką. W 1866 roku powstała tutaj latarnia morska wraz z domkiem dla latarników, zabudowaniami gospodarczymi i ogrodem. Pod względem turystycznym rozwój wsi nastąpił w 1870 roku. Z roku na rok przybywało do wsi coraz więcej kuracjuszy, zwabionych potencjałem leczniczym wód morskich, a także walorami klimatycznymi cennymi dla zdrowia. Opalenizna w tamtych czasach nie była modna, więc nie chodziło wcale o docenianie działania Bałtyku na urodę. Miejscowość służyła także kontaktom towarzyskim ludzi z wyższych sfer. Jedna z najbardziej uroczych pamiątek z dawnych czasów przetrwała nawet II wojnę światową, ale została rozebrana w 1947 roku – do tej pory nikt nie postarał się o odbudowę arcydzieła architektury plażowej, jaką był pawilon plażowy ze zjeżdżalnią. Tego typu pawilony były znakiem tamtych czasów nad Morzem Bałtyckim, ale nie ma po nich śladu – obecnie funkcjonuje zupełnie inna architektura, nie mająca charakteru trwałego, ale też nie będąca w stanie dorównać swoim poprzednikom urodą. Ciekawostką jest, że we wsi funkcjonowała między innymi kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, była placówka pocztowa i gabinet lekarski.

Niechorze współcześnie

Niechorze jest kurortem bardzo lubianym przez amatorów wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. Plaża wydaje się być bezkresna. Jest na niej wyznaczonych kilka kąpielisk strzeżonych. Jest tutaj zejście ułatwiające dostęp do plaży osobom niepełnosprawnym. Co więcej – miasto zadbało, by osoby przebywające na urlopie z psami mogły także korzystać z plażowych dobrodziejstw. Lokalna baza noclegowa jest mocno rozbudowana (meteor-turystyka.pl/noclegi,niechorze,0.html), dlatego też każdy może wybrać dla siebie fajne miejsce na wakacje. Noclegi w Niechorzu to wakacyjny raj na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>