Tajemniczy Licheń Stary

Niecałe 16 kilometrów od Konina leży urocza wieś – Licheń Stary. W dawnych czasach, jak mówi historia, na wzgórzu nad jeziorem Licheńskim stała pogańska świątynia. Czczono w niej słowiańskie bóstwo zwane Lichem. Pewnie od niego miejscowość wywodzi swoją nazwę. Teraz na licheńskim rynku znajduje się kapliczka z granitowym krzyżem, który według legendy został wykuty z jednej ze ścian rozebranej, pogańskiej świątyni.

Obecnie Licheń to jedno z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Co roku przyjeżdża tutaj prawie dwa miliony pielgrzymów i turystów. Każdego dnia tysiące pątników przemierza licheńskie ścieżki i modli się w świątyni, ale prawdziwe tłumy pojawiają się tu przed Wielkanocą, w Wielkim Tygodniu, na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa. Pierwsze miejsce, które odwiedza każdy pielgrzym i turysta to Golgota {wikipedia.org}. Jest to 25 metrowa kamienna góra zwieńczona krzyżem. We wnętrzu góry jest wiele kapliczek, krętych korytarzy i grot. Warto poznać historię Golgoty, bo jest bardzo ciekawa. 30 lat temu mimo braku materiałów budowlanych i pod nadzorem komunistycznych władz, kustosz Eugeniusz Makulski postanowił usypać tę górę. Z pomocą przyszli okoliczni gospodarze, którzy przywieźli ziemię, a dzieci, młodzież i pielgrzymi pomogli w jej usypaniu, powytyczali ścieżki i ustawili stacje Drogi Krzyżowej. Od samego początku nie brakowało rąk do pracy, jednak ktoś chciał zniszczyć to dzieło i dwukrotnie na szczyt wciągał wąż ogrodowy, z którego lała się woda i rozmywała górę. Dlatego też podjęto decyzję, aby Golgotę zbudować z kamienia. Od tego czasu zaczęło się zbieranie kamieni i głazów aż w końcu góra została zbudowana i poświęcona. Dzisiaj na jej szczyt wielu ludzi dociera na kolanach – jak mówią, w taki sposób łączą się w cierpieniu z Chrystusem.

Licheń Stary to miejsce niezwykłe. Każdy powinien je odwiedzić. Jeśli nie jako pielgrzym, to turystycznie. Nieważne jaki powód nas tu przyciągnie, będziemy zachwyceni tym co zobaczymy. Mała wieś z tak monumentalną świątynią robi wrażenie. Baza noclegowa Lichenia to głównie domy pielgrzyma, ale są również gościnne pokoje i prywatne kwatery {meteor-turystyka.pl}. Zaplecze gastronomiczne również zaspokaja gusta turystów. Nie są to może restauracje o europejskich standardach, ale nie ma powodu narzekać. Jeśli wybierzemy jesień na porę naszej podróży, dodatkowo możemy nacieszyć oczy przepięknymi kolorami drzew, których tu nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>